NA EDUKACYJNYM STARCIE

Zajęcia dodatkowe

 

Zajęcia rytmiczno – muzyczne

Zajęcia prowadzone przez p. Martę Fabiszak – muzykoterapeutę, odbywają się raz w tygodniu. W każdej grupie przebieg i zadania dostosowane są do indywidualnych możliwości dzieci.

Zuzia podczas zajęć z p. Martą – styczeń 2017

Zajęcia muzyczno-rytmiczne oparte są na metodzie rytmiki Emila Jacques – Dalcroze’a oraz na elementach muzykoterapii, ale odpowiednio dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych.

Prowadzone są w małych grupach, co daje możliwość indywidualnej pracy z każdym dzieckiem. Głównym celem zajęć, oprócz rozwoju koordynacji słuchowo-ruchowej, jest nauczenie określonych reakcji na poszczególne dźwięki, co w codziennym życiu przyspiesza reagowanie na komunikaty dochodzące z otoczenia. Melodyka natomiast, która stanowi trzon zajęć, ułatwia rozwój mowy.

Żabki podczas zajęć z p. Martą – styczeń 2017


Podczas naszych cotygodniowych spotkań dzieci grają i rozpoznają brzmienie poszczególnych instrumentów, uczą się reagować ruchem na zmiany zachodzące w muzyce, poznają takie pojęcia jak: szybko, wolno, głośno, cicho, dźwięki wysokie, dźwięki niskie, dobrze się przy tym bawiąc.

                                      

  

   

  

 

 


Alpakoterapia

W naszym przedszkolu zawitały Alpaki!  

Nico i Bono – październik 2018

Dzięki Stowarzyszeniu „Przedszkolni Przyjaciele” i środkach finansowych z „Biegu z Misiem” możemy zapewnić naszym podopiecznym całoroczną terapię z alpakami. Terapię prowadzi pani Agnieszka Sporna i „Złotnickie Alpaki”, która w nasze progi przyjeżdża z Bono i Nico.

Alpakoterapia to forma zooterapii polegająca na współpracy terapeuty i dziecka z alpakami. Zwierzęta te cechują się spokojnym i łagodnym usposobieniem. Nie są agresywne, czym wzbudzają dużą sympatię. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi dodatkowy atut dla alergików. 

Nico i Bono – październik 2018

Jest to metoda wspomagająca procesy terapeutyczne i w pozytywny sposób motywująca do działania, wpływając na rozwój sfery zarówno emocjonalnej, jak i poznawczej. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci – dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę.